Témata - Fotograf roku ročník 2016

Existuje mnoho fotografických soutěží vypisovaných pravidelně různými subjekty. Mezi ty, které mají nejvíce aktivních účastníků, patří právě tato. Jsme rádi, že časopis FotoVideo a jeho web ifotovideo.cz jsou těmi médii, kterým se před léty podařilo takovou soutěž zorganizovat a uvést do povědomí široké fotografické veřejnosti v České i Slovenské republice. Znalci, fotografové a odborní pedagogové jí už neřeknou jinak než "fotografická formule 1". Stala se nejen prubířským kamenem kreativity desetitisíců soutěžících, ale i dokonalým odrazovým můstkem k fotografické kariéře. A víte proč? Protože je všestranná, univerzální, vyžaduje talent a schopnost přizpůsobit se každému tématu a jejích dvanáct témat vás po celý rok nenechá spát.

Naše úspěšná soutěž, kterou jsme zahájili ročníkem 2001, pokračuje i v letošním roce za partnerské účasti těch nejvýznamnějších fotografických firem. Je rozšířená! Má dvanáct široce otevřených témat a spoustu zajímavých kategorií. Naplánujte si proto své fotografování podle termínů jednotlivých okruhů, abyste stihli svou kvalitní účast ve všech dvanácti kolech. 

TVŮJ PORTRÉT

Foto: Anna Marie Němcová

I. kolo - výsledky ve FV 1/2016 (uzávěrka 1. 11. 2015)

Hned na začátku nového ročníku jsme zvolili žánr snad nejpopulárnější. Má samozřejmě desítky podžánrů a navíc portrétovat můžete kohokoli. Ale podmínky, prostředí a stupeň formálnosti se liší... Pozor na použitý objektiv, ale šikulka vyfotí portrét i se zoomem, že!

Galerie fotografií

 


STREET A VTEŘINY NA ULICI

Foto: Robert Baranovič


II. kolo - výsledky ve FV 2/2016 (uzávěrka 6. 12. 2015)

Zkuste stisknout spoušť v tom správném okamžiku. Nic to není, či je v tom víc než umění? Ulice i lidé jsou neustále v pohybu - neprovokujte, buďte rychlí a bystří a ještě k tomu komponujte. Dejte nám šanci poznat váš příběh.

Galerie fotografií

 


ARCHITEKTURA KRÁSNÁ I ÚČALNÁ

Foto: Pavel Kozdas

III. kolo - výsledky ve FV 3/2016 (uzávěrka 3. 1. 2016)

Každý architektonický styl má své nadšence i odpůrce a patří k němu i způsob jeho fotografování. Velká hra světel v gotické katedrále se liší od té v okolí vesnické chalupy. Architektura může být focena vlastně čímkoli a kdykoli, ale není to vůbec lehký žánr!

Galerie fotografií

 


SPORTOVNÍ REPORTÁŽ

Foto: Anastázie Taskina

IV. kolo - výsledky ve FV 4/2016 (uzávěrka 7. 2. 2016)

Je to focení pohybu jedním snímkem! A na takové snímky je třeba se připravit, odhadnout rychlost a směr, ověřit si světelné podmínky realizovaného záběru, čekat, být trpěliví a odhadnout ten správný okamžik. A pozor na počasí, podhled, nadhled i bezpečnost!

Galerie fotografií

 


VŠECHNA ŽENSKÁ KOUZLA

Foto: Michal Vítek

V. kolo - výsledky ve FV 5/2016 (uzávěrka 6. 3. 2016)

Krásy ženských aktů, portrétů, glamour a módy. Těch kouzel je tolik a všechna jsou neopakovatelná a spojená s konkrétní ženou. Máte rádi portrét, černobílou nebo figurální fotografii? Spojte veškeré své znalosti dohromady a přidejte hodně vlastní invence.

Galerie fotografií

 


NÁDHERNÝ SVĚT DĚTÍ

Foto: Věra Kuttelvašerová Stuchelová

VI. kolo - výsledky ve FV 6/2016 (uzávěrka 3. 4. 2016)

Téma věčné a vděčné a opět několik žánrů na hromadě. Děti jsou štěstím každé rodiny a součástí všech událostí. Není to lehké focení. Fotograf mus být hodně trpělivý a výborně připravený a od foceného objektu musí očekávat pravý opak!

Galerie fotografií

 


ABSTRAKTNÍ FOTOGRAFIE

Foto: Vladimír Takáč

VII. kolo - výsledky ve FV 7/2016 (uzávěrka 1. 5. 2016)

Pustíte-li se do abstrakce, buďte otevření a přístupní všem zdrojům, technikám, materiálům i postupům. U nás má fotografická abstrakce opravdu velkou tradici. Nemusíte se však nechávat inspirovat. Jděte svou vlastní cestou. 

Galerie fotografií

 


MOJE "MAGIC HOUR" V KRAJINĚ

Foto: Milan Fiala

VIII. kolo - výsledky ve FV 8/2016 (uzávěrka 5. 6. 2016)

Každý pohled do krajiny vás zaujme svou silou a přitažlivostí. Vnímání krajiny má své zákonitosti a příprava krajinářské fotografie patří k nejsložitějším. Zkuste si ale najít svůj pohled v čase, svůj šťastný okamžik, svou magickou a neopakovatelnou hodinku!

Galerie fotografií

 


ČERVENÁ

Foto: Petr Kleiner

IX. kolo - výsledky ve FV 9/2016 (uzávěrka 3. 7. 2016)

A další atak na vaše emoce, schopnost abstrakce či tvůrčí představivost.. Co si představíte pod slůvkem červená? Barvu, vztek, západ slunce či politiku? Určitě hodně krásy a fotografické důkladnosti. Těšíme se na vaše nápady.

Galerie fotografií


MAKRO A ZBLÍZKA

Foto: Čestmír Poul

X. kolo - výsledky ve FV 10/2016 (uzávěrka 7. 8. 2016)

Je zřejmé, že moderní digitální fotografie dodala focení malých věcí a detailů další obrovské možnosti. Je to ale velmi starý a propracovaný žánr, v současnosti hodně obíbený, a dokonce z určitého pohledu i snadný. Jeho objekty najdete všude!

Galerie fotografií


EMOCE

Foto: Alexandra Ryglová

XI. kolo - výsledky ve FV 11/2016 (uzávěrka 4. 9. 2016)

Pocity krásy a touhy, libosti i nelibosti, ozvěny subjektivních zážitků, interpretace vzpomínek a představ či obavy způsobené komplikovaností aktuálního prostředí se snaží fotografové zachytit odjakživa. Zachyťte skutečnou podobu toho, co si myslíte!

Galerie fotografií


VIDÍM TO ČERNOBÍLE

Foto: Milan Měšťák

XII. kolo - výsledky ve FV 12/2016 (uzávěrka 2. 10. 2016)

Vždy se budeme vracet k této královně fotografické klasiky, k žánru, kterým můžete zachytit cokoli a přidat umělecké kouzlo. Černobílá fotografie nás stále a ve vlnách dostává a fascinuje a není to jen díky tisícům odstínů šedi...

Galerie fotografií


Poznámka: Soutěžní snímky lze nahrávat od 29. září 2015 přes webové rozhraní nejpozději do termínu uvedeném pod konkrétním tématem. Dvacet nejlepších fotografií uveřejníme vždy v tom vydání časopisu FotoVideo, jehož číslo také naleznete pod dotyčným soutěžním tématem.

Podmínky soutěže Fotograf roku naleznete zde.

Ještě jednou pozor! S námi se soutěží opravdu až do konce, celý rok! V každém vydání zveřejňujeme aktuální průběžné pořadí. Kromě vítězů jednotlivých kol vyhlašovaných v jednotlivých vydáních FotoVideo budou slavnostně zveřejněny i výsledky celkové. Proto si poznamenejte termíny pro všechna témata. Zúčastněte se všech kol. Objevte v sobě vztah k dalším fotografickým žánrům. Zapojte se. Vždyť kdo to nezkusí, nikdy nevyhraje!

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.