Často kladené dotazy

Účast v soutěži, registrace

Jak se mohu do soutěže Fotograf roku přihlásit?
Stačí se jen zaregistrovat do soutěže přímo na stránkách Fotograf roku.


Do kdy je možné se přihlásit do soutěže?
Přihlásit se můžete kdykoli v průběhu roku.


Je možné se připojit do soutěže, i když jsem se nezúčastnil předchozích kol?
Ano. Soutěž probíhá celoročně a účast v předchozích kolech není podmínkou. Do soutěže se může připojit kdokoliv v průběhu celého ročníku.


Jaký je minimální věk pro účast v soutěži Fotograf roku?
Do soutěže se mohou zapojit mladí fotografové od 12 let. 


Jak je věkově omezena kategorie Fotograf roku Junior?
V kategorii Fotograf roku Junior soutěží automaticky každý autor, který do systému uvedl svůj věk a je ve věkovém rozmezí 12-20 let.


Mohou se Fotografa roku zúčastnit i soutěžící ze Slovenska?
Ano, samozřejmě, Fotograf roku je největší fotografická soutěž v České i Slovenské republice.


Mohu editovat své osobní údaje jako příjmení, rok narození, kontaktní údaje apod.
Ano, po přihlášení do systému klikněte v boxu v pravém sloupci na odkaz Změna osobních údajů.


Problémy s přihlášením

Nemohu se přihlásit, přestože jsem již v minulosti zaslal snímky do soutěže. Co mám dělat?
Využijte funkci pro zaslání zapomenutého hesla. Pro získání nového hesla je nutné vyplnit správně uživatelské jméno a e-mailovou adresu, kterou jste uvedli při registraci do soutěže. Při zadávání uživatelského jména je nutné správně rozlišit velká a malá písmena. Pokud se po odeslání formuláře objeví hláška „Uživatelský účet nenalezen“, byly zadány požadované údaje chybně. 


Při použití funkce obnovení hesla jsem obdržel nové heslo, které je velmi složité na zapamatování. Mohu si jej změnit?
Ano po přihlášení klikněte v boxu v pravém sloupci na odkaz Změna osobních údajů. Na další stránce vyberte záložku Změna hesla.


Zasílání fotografií

Jak mohu své fotografie do soutěže zaslat?
Své soutěžní fotografie můžete nahrávat prostřednictvím webu Fotograf roku na adrese fotografroku.ifotovideo.cz. Do soutěže nejsou přijímány fotografie zaslané jinými způsoby jako například emailem či poštou na adresu redakce FotoVideo.


Můžu zaslat fotografie do předchozích kol po uzávěrce?
Ne. Témata se uzavírají automaticky a ihned po uzavření jsou snímky odeslány odborné porotě na vyhodnocení. Dodatečné doplňování fotografií do uzavřeného tématu možné není. Prohlédněte si proto pozorně termíny uzávěrek jednotlivých kol a nahrávejte snímky s dostatečným předstihem.


Co se stane, jestliže se některého kola soutěže vůbec nezúčastním?
Nic se neděje. Je zcela na vaší volbě, do kterých témat zašlete své fotografie. Zasláním snímků do co nejvíce témat však zvyšujete své šance uspět v celoročním bodovém hodnocení. 


Nedaří se mi mé fotografie zmenšit tak, aby splňovaly pravidla a šly nahrát do systému. Co s tím?
Použijte libovolný grafický editor (program pro úpravu obrázků) a zkuste:

  • snímek vhodně oříznout
  • uložit snímek s větší JPG kompresí
  • odstranit ze snímku EXIF informace a metadata

Nemohu fotografii do systému nahrát, přestože jsou rozměry správné.
Zkontrolujte, zda je fotografie ve formátu JPG a v barevném režimu RGB.


Mohu zaslat fotografii s „nestandardními" rozměry, např. panoramata?
Ano. Minimální velikost snímku je 800x600 obrazových bodů. Vámi nahrané snímky mohou mít velikost jedné strany menší, avšak pak musí být součet velikostí obou stran snímku (šířka + výška) alespoň 1400 px. Pozor však na maximální povolenou velikost souboru (1,5 MB) a horní limit rozměru fotografie (1600x1200 px), kdy maximální součet velikostí obou stran snímku je 2800 px.


Po nahrání do soutěže chybí u některých fotografií náhled (je tam nápis „Náhled fotografie není prozatím k dispozici"). Je to v pořádku?
Ano. Nic se neděje. U těchto snímků bude náhled doplněn později.


Omylem jsem si zřídil dva různé účty a do každého nahrál část fotografií. Je možné nahrané fotografie přesunout?
Ano, v neuzavřených kolech můžete fotografie v jednom z účtů smazat a nahrát jej do druhého, který budete v budoucnu používat. Fotografie v uzavřených kolech však nelze přesouvat mezi účty.


Mohu smazat již odeslané fotografie?
Ano, ale pouze v neuzavřených soutěžních kolech. Ve správci fotografií klikněte na náhled vybrané fotografie, na další stránce se zobrazí fotografie s editací údajů. Po kliknutí na tlačítko Smazat je fotografie vymazána ze systému.


Mohu změnit název a popis odeslané fotografie?
Ano, u fotografií v neuzavřených soutěžních kolech lze měnit název snímku a další vložené údaje. Klikněte ve správci fotografií na vybraný náhled, na další stránce se zobrazí fotografie s možností editace všech údajů.


Některé snímky vypadají, že jsou upravené v grafickém editoru (např. Adobe Photoshop). Je možné takové snímky zasílat?
Ano. Úprava fotografií v grafickém editoru není zakázaná. Je zcela na autorovi, jak bude jeho snímek vypadat. Rovněž rámečky kolem fotografií nejsou zakázány.


Některé snímky jsou v galerii „naležato". Proč?
Protože je tak sám autor zaslal. Do nahraných fotografií nezasahujeme, pouze je automaticky zmenšujeme. Vzhled a natočení snímku má v rukou sám autor.


Nemám digitální fotoaparát, ale fotografuji klasické snímky, mohu se přesto soutěže zúčastnit?
Ano, naskenujte své snímky v požadovaných parametrech a vložte je do systému prostřednictvím správce soutěžních fotografií. Naskenované snímky musí být v barevném režimu RGB.


Vyhodnocení fotografií

Co znamená Kreativita čtenářů ve vyhodnocení témat?
Galerie Kreativita čtenářů obsahuje fotografie, které zaujaly porotu a dostaly se do nejužšího výběru. Zařazením do galerie Kreativity čtenářů chce porota na tyto snímky upozornit, tyto snímky však nezískávají žádné soutěžní body.


Má výše počtu zobrazení u fotografií v galerii nějaký vliv na jejich hodnocení?
Nemá. Počet zobrazení je jen informativní údaj pro autora snímku, aby měl přehled, kolikrát byl jeho snímek v galerii zobrazen. Soutěžní fotografie jsou hodnoceny zcela nezávisle na tomto údaji.


Mám pocit, že automatickým zmenšením utrpěla kvalita mé fotografie. Snížila se tak má šance uspět u poroty?
Porota při svém vyhodnocení pracuje výhradně s originály fotografií, které jsou v nezměněné kvalitě.


Fotoklub roku

Jak mohu zaregistrovat náš fotoklub do soutěže?
Váš fotoklub se může zúčastnit soutěžní kategorie Fotoklub roku. Fotoklub může přihlásit do soutěže předseda či jiná odpovědná osoba klubu prostřednictvím registračního formuláře.


Fotografická škola roku

Jak mohu soutěžit za svou školu?
Pokud soutěžíte v kategorii Fotograf roku junior a studujete, můžete navíc za svou školu soutěžit v kategorii Fotografická škola roku. Po přihlášení do soutěže klikněte v boxu v pravém sloupci na odkaz Změna osobních údajů. Zde na záložce Škola/Fotoklub je možné provést nastavení školy, za kterou soutěžíte.


Chtěl bych soutěžit za naší školu, ale nenalezl jsem jí v seznamu škol. Jak mohu školu přihlásit?
Požádejte odpovědného pedagogického pracovníka (vašeho vedoucího fotokroužku, učitele) o přihlášení vaší školy do kategorie Fotografická škola roku. Školu lze přihlásit vyplněním registračního formuláře. Po odeslání přihlášky bude pedagogický pracovník kontaktován pořadatelem soutěže pro ověření údajů. 


Nenašli jste zde odpověď na svůj dotaz? Pak nám můžete napsat prostřednictvím kontaktního formuláře. V případě konkrétního uživatelského problému nezapomeňte uvést vaše uživatelské jméno v soutěži.

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.